Tuomiokapitulin päätöksiä 21.11.2018


Pappisvirkaan vihkiminen 25.11.2018 ja viranhoitomääräys
TM Laura Luomajoki hyväksyttiin pappisvirkaan vihittäväksi Tampereen tuomiokirkossa 25.11.2018 ja määrättiin määräajaksi Harjun seurakunnan seurakuntapastorin virkaan ajalle 25.11.2018-4.9.2019.

Diakonian virkaan vihkiminen 25.11.2018, piispa Matti Revon päätös
Piispa Matti Repo on päättänyt vihkiä 25.11.2018 Tampereen tuomiokirkossa diakonian virkaan seuraavat henkilöt: sosionomi (AMK), diakoni Maria Haapavaara, sosionomi (AMK), diakoni Päivi Kantonen ja sosionomi (AMK), diakoni Riikka Leppänen.

Ylempi pastoraalitutkinto
Pastori Juha Itkonen on suorittanut KJ 6 luvun § 12 mukaisen ylemmän pastoraalitutkinnon.

Rovastin arvonimen myöntäminen v. 2018, piispa Matti Revon päätös
Piispa Matti Repo on päättänyt myöntää rovastin arvonimen seuraaville erityisesti ansioituneille Tampereen hiippakunnan papeille: Hattulan seurakunnan kirkkoherra Virpi Järvinen, Jokioisten seurakunnan kirkkoherra Jyrki Koivisto, Harjun seurakunnan seurakuntapastori Tarvo Laakso, Jämsän seurakunnan kirkkoherra emeritus Pentti Leppänen, Janakkalan seurakunnan kirkkoherra Pekka Riikonen ja Tampereen seurakuntayhtymän sairaalapastori Ulla Ruusukallio.

Director musices -arvonimen myöntäminen v. 2018
Tuomiokirkkoseurakunnan kanttori Riikka Viljakaiselle myönnettiin director musices -arvonimi.

Yhteisen kirkkoneuvoston puheenjohtajan määrääminen kaudelle 2019-2020, Hämeenlinnan seurakuntayhtymä
Hämeenlinnan seurakuntayhtymän yhteisen kirkkoneuvoston puheenjohtajaksi määrättiin Hämeenlinna-Vanajan seurakunnan kirkkoherra Timo Kalaja ajalle 1.1.-30.11.2019 ja Lammin seurakunnan kirkkoherra Heli Ulvinen ajalle 1.12.2019-31.12.2020.

Yhteisen kirkkoneuvoston puheenjohtajan määrääminen kaudelle 2019-2020, Lahden seurakuntayhtymä
Lahden seurakuntayhtymän yhteisen kirkkoneuvoston puheenjohtajaksi määrättiin Nastolan seurakunnan kirkkoherra Kari Eskelinen ajalle 1.1.2019-31.12.2020.

Yhteisen kirkkoneuvoston puheenjohtajan määrääminen kaudelle 2019-2020, Tampereen seurakuntayhtymä
Tampereen seurakuntayhtymän yhteisen kirkkoneuvoston puheenjohtajaksi määrättiin Tampereen Eteläisen seurakunnan kirkkoherra Jussi Mäkinen ajalle 1.1.2019-31.12.2020.

Jämsän seurakunnan kirkkoherranvaali, vaalinäytteiden antaminen sekä ennakkoäänestyksen ja vaalipäivän määrääminen
Tuomiokapituli määräsi vaalinäytteet Jämsän seurakunnan kirkkoherran virkaan annettavaksi Jämsän kirkossa seuraavasti:
1. vaalisijalla oleva Ruoveden seurakunnan vt. kirkkoherra Juha Itkonen toimittaa päiväjumalanpalveluksen 27.1.2019 ja
2. vaalisijalla oleva Jämsän seurakunnan vt. kirkkoherra Harri Niemelä toimittaa päiväjumalanpalveluksen 3.2.2019.
Kirkkoherranvaalin ennakkoäänestys on 11.-15.2.2019 ja vaali 17.2.2019.

Irtisanoutumiset
Kappalainen Touko Hakala on irtisanoutunut Messukylän seurakunnan kappalaisen virasta 1.4.2019 lukien.
Pastori Raimo Luukkanen on irtisanoutunut sekä Salpauselän seurakunnan kappalaisen virasta että Joutjärven seurakunnan vs. kappalaisen virasta 10.12.2018 lukien.
Rovasti Jari Välimaa on irtisanoutunut Mänttä-Vilppulan seurakunnan kappalaisen virasta 13.8.2019 lukien.
Pastori Mari Pakkanen on irtisanoutunut Akaan seurakunnan seurakuntapastorin virasta 1.4.2019 lukien.
Pastori Kaisa Karema on irtisanoutunut Someron seurakunnan määräaikaisesta seurakuntapastorin virasta 9.1.2019 lukien.
Rovasti Timo Kalaja on irtisanoutunut Hämeenlinna-Vanajan seurakunnan kirkkoherran virasta 1.12.2019 lukien.

Viranhoitomääräykset
Pastori Tero Matilainen määrättiin Ruoveden seurakunnan kirkkoherran virkaan 1.1.2019 lukien.
Pastori Terhi Latvala määrättiin määräajaksi Humppilan seurakunnan osa-aikaiseksi (50 %) kirkkoherraksi ajalle 1.1.-31.3.2019.
Pastori Petri Laine määrättiin Lammin seurakunnan kappalaisen virkaan 1.1.2019 lukien toistaiseksi.
Pastori Iina Jokilaakso määrättiin määräajaksi Lammin seurakunnan kappalaisen virkaan ajalle 1.1.2019-31.10.2020.
Pastori Mari Mutanen määrättiin määräajaksi Oriveden seurakunnan seurakuntapastorin virkaan ajalle 1.1.-31.5.2019 ja 1.8.2019-31.5.2020 ja Oriveden seurakunnan määräaikaiseen seurakuntapastorin virkaan ajalle 1.6.-31.7.2019.
Pastori Anne Knaapi määrättiin määräajaksi Tammelan seurakunnan seurakuntapastorin osa-aikaiseen (50 %) virkaan ajalle 1.1.-31.12.2019.
Pastori Arni Hukari määrättiin Sääksmäen seurakunnan seurakuntapastorin virkaan 1.12.2018 lukien toistaiseksi.
Pastori Tuija-Riitta Heiskanen määrättiin Harjun seurakunnan seurakuntapastorin virkaan 1.1.2019 lukien toistaiseksi.
Pastori Pentti Lehto määrättiin Messukylän seurakunnan määräaikaiseen seurakuntapastorin virkaan ajalle 1.12.2018 – 30.4.2019.
Pastori Kukka Salmiovirta määrättiin määräajaksi Akaan seurakunnan seurakuntapastorin virkaan ajalle 9.1.2019-31.3.2021.
Pastori Kaisa Karema määrättiin määräajaksi Akaan seurakunnan seurakuntapastorin virkaan ajalle 9.1.-30.9.2019.
Pastori Riku Lähteenkorva määrättiin Messukylän seurakunnan seurakuntapastorin virkaan 1.12.2018 lukien toistaiseksi.
Pastori Suvi Pynttäri määrättiin Nokian seurakunnan seurakuntapastorin virkaan 1.1.2019 lukien toistaiseksi.

Hiippakuntasiirrot
Pastori Terhi Latvala otettiin Tampereen hiippakunnan papistoon 1.1.2019 lukien.
Pastori Kristian Saarnio otettiin Tampereen hiippakunnan papistoon 1.1.2019 lukien.