Tuomiokapitulin päätöksiä 15.8.2018


Viranhoitomääräykset
Pastori Elina Lehdeskoski määrättiin Orimattilan seurakunnan Artjärven kappeliseurakunnan kappalaisen virkaan 1.10.2018 lukien.
Pastori Katriina Hallikainen määrättiin määräajaksi Tuomiokirkkoseurakunnan osa-aikaiseen (30 %) seurakuntapastorin virkaan ajalle 1.8.-31.12.2018.
Pastori Merja Halivaara määrättiin määräajaksi Tampereen seurakuntayhtymän osa-aikaiseen (50 %) oppilaitospastorin virkaan ajalle 1.8.2018-31.7.2020 ja Tampereen seurakuntayhtymän määrä- ja osa-aikaiseen (50 %) seurakuntapastorin virkaan ajalle 1.8.2018–31.7.2020.
Pastori Kaisa Karema määrättiin määräajaksi Someron seurakunnan seurakuntapastorin virkaan ajalle 1.9.2018 – 6.6.2020.
Pastori Kira Knuutila määrättiin Someron seurakunnan määräaikaiseen seurakuntapastorin virkaan ajalle 1.9.-31.12.2018.
Pastori Risto Kaakinen määrättiin Lahden seurakuntayhtymän määräaikaiseen seurakuntapastorin virkaan ajalle 12.-26.6.2018.
Pastori Minna Huistinoja määrättiin Riihimäen seurakunnan määräaikaiseen seurakuntapastorin virkaan ajalle 2.-12.7.2018, 18.7.-2.8.2018 ja 1.9.-31.12.2018.
Pastori Matti Mikkola määrättiin määräajaksi Ylöjärven seurakunnan kappalaisen virkaan ajalle 1.6.2018-31.7.2020.
Pastori Leena Jalkanen määrättiin määräajaksi Ylöjärven seurakunnan Kurun kappeliseurakunnan kappalaisen virkaan ajalle 1.6.2018-31.7.2020.
Pastori Kaisa Kahra määrättiin Eteläisen seurakunnan seurakuntapastorin virkaan 1.9.2018 lukien toistaiseksi.
Pastori Markku Mustajärvi määrättiin Kangasalan seurakunnan määräaikaiseen seurakuntapastorin virkaan ajalle 1.9.2018-31.5.2019.
Pastori Tuija-Riitta Heiskanen määrättiin Harjun seurakunnan määräaikaiseen seurakuntapastorin virkaan ajalle 1.9.-31.12.2018.
Pastori Mika Juppala määrättiin määräajaksi Hämeenlinna-Vanajan seurakunnan kappalaisen virkaan ajalle 24.9.2018-11.8.2019.
Pastori Jari Turunen määrättiin Hämeenlinna-Vanajan seurakunnan määräaikaiseen seurakuntapastorin virkaan ajalle 1.9.-31.12.2018.
Pastori Harri Hautala määrättiin Hämeenlinna-Vanajan seurakunnan määräaikaiseen seurakuntapastorin virkaan ajalle 2.5.-31.12.2018.
Pastori Toni Kokkonen määrättiin määräajaksi Salpausselän seurakunnan osa-aikaiseen (80 %) seurakuntapastorin virkaan ajalle 1.9.-31.12.2018.
Pastori Virpi Vikman määrättiin määräajaksi Hollolan seurakunnan kappalaisen virkaan ajalle 1.9.2018-28.2.2019.
Pastori Harri Niemelä määrättiin määräajaksi Jämsän seurakunnan kirkkoherran virkaan ajalle 1.10.2018-30.4.2019.
Pastori Petra Niemi määrättiin Janakkalan seurakunnan seurakuntapastorin virkaan 1.9.2018 lukien toistaiseksi.
Pastori Olli Viljakainen määrättiin Tampereen seurakuntayhtymän määräaikaiseen seurakuntapastorin virkaan ajalle 1.7.-31.8.2018 ja Tampereen seurakuntayhtymän kasvatustyön pastorin virkaan 1.9.2018 alkaen toistaiseksi.
Kirkkoherra Mika Tapiolinna nimitettiin määräajaksi Ruoveden rovastikunnan lääninrovastin virkaan ajalle 1.10.-31.12.2018.
Pastori Reetta Mäkinen määrättiin Pirkkalan seurakunnan määräaikaiseen seurakuntapastorin virkaan ajalle 1.1.2019-31.7.2020.

Siirrot
Pastori Jarno Jalonen on siirtynyt Mikkelin hiippakunnan papistoon 9.7.2018 lukien.

Avoimet virat
Tuomiokapituli on julistanut haettavaksi 14.9.2018 klo 15.00 mennessä seuraavat virat:
– Hämeenkyrön seurakunnan kirkkoherra
– Ikaalisten seurakunnan kirkkoherra
– Jämsän seurakunnan kirkkoherra
Ilmoitukset löytyvät kokonaisuudessa hakuaikana tästä linkistä.